начало

Прокурорската колегия осигури осем бройки за административни съдии Прокурорската колегия осигури осем бройки за административни съдии

продажба на ид. част във втора фаза на делба

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


продажба на ид. част във втора фаза на делба

Мнениеот tiptop9 » 10 Окт 2013, 19:42

Привет на всички.
С влязло в сила решение в първа фаза на делба, един имот е допуснат до делба по равно между трима съделители - А,Б и В.
Може ли в производството във втората фаза, А и Б да да постигнат съдебна спогодба, по силата на която А продава своята 1/3 ид. част на Б.
Според някои не можело, защото квотите на страните били определени с влязло в сила решение в първата фаза и вече не можело да се променят. Това на мен не ми звучи много логично - защо един съсобственик, да не може да се разпореди с дела си и да го продаде!
В случая А и , Б са брат и сестра, а В е майка им, а имота е една гарсониера. В нея живеят майката и дъщерята. Идеята е А да продаде дела си на Б /сестра си/, след което Б и В /майката/ да продължат да живеят там, както са живяли и преди.
Ако не може такава съдебна спогодба, то при нотариус ли следва да извършат продажбата, след което да уведомят съда? А, после какво ще направи съда - ще изнесе ли имота на публична продан или ще прекрати делото и Б и В ще си останат съсобстевници - Б с 2/3, а В с 1/3 ид.ч.? Както вече казаха, Б и В не желаят продан на имота, а да придължат да си живеят там. Трябва ли за това да се уведоми съда?
tiptop9
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 11 Апр 2011, 22:40

Re: продажба на ид. част във втора фаза на делба

Мнениеот leonardos » 04 Дек 2013, 00:09

МДааа ... ! Всеки има право да иска делба, въпреки противна уговорка. Предмет на всяка една делба е индивидуализиране потестативно субективно право, т.е. всеки да получи реална част, ако не може имот, то пари! Единия съсобственик може да продаде на другия делът си, без твое знание, но така пак има съсобственост между Вас. В случая гарсониерата е неподеляема реално на 3, тъй като не може да образува 3 самостоятелни обекта съгласно нормите на ЗУТ. Ако не искат да ти платят делът доброволно, пускаш искова молба до Районен съд по местонахождение на имота и ... мъките започват. Процесуалния способ "публична продан" се налага във втората фаза на делбата след влязло в сила Решение, възлагане на дяловете, когато никой от Вас не може да изплати делът на другите-тогава всички делят пари! Ако нямаш сериозен опонент, дори и на ВКС след задължителната съдебна практика, съдът ще допусне делбата. Зареждай се с много търпение и пари и ... успех!!
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron