Страница 1 от 1

Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2024, 18:58
от didaka1101
Здравейте

Притежавам имот по нотариален акт, в който мой родител има право на ползване. От няколко години не живея в въпросният имот, но разбрах че той се отдава под наем неправомерно без мое знание. Доколкото знам няма официален договор за наем.

Въпросът ми е мога ли да заведа дело срещу човека имащ право на ползване тъй като той нарушава правата си? Идеята е да ли по такъв начин чрез съдебно решение мога да премахна правото на ползване на този човек?

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2024, 19:23
от guest1
Здравейте.
Нямате никакъв шанс
Чл. 56. Правото на ползуване включва правото да се използува вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено.

Отдаването под наем не променя имота.

Вие имате "гола собственост"!

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2024, 19:31
от dimist
Нямате основание, ползвателят може да отдава имота под наем без Ваше съгласие

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2024, 19:39
от didaka1101
Здравейте

Благодаря за отговорите. Бях забравил да допълня, че реално нямам достъп до имота. Това също ли влиза в неговите правомощия?

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2024, 14:02
от berto
Е, това, че нямате достъп до имота вече е неправомерно, да. Макар и да имате гола собственост, както са се изразили малко преди мен, достъп до имота трябва да има и вие имате право на него.

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2024, 16:20
от hristev
На какво основание лице, което не може да ползва, да управлява и да плодоприбира от един недвижим имот, има право да влиза в същия ?

Аз сичтам, че затова е гола собственост. Собственик си, но в очакване да ползваш - някогаш....

Съществува законен ред правото на ползване да "се премахне" по съдебен ред, но така както сте описали фактите - не виждам основание такъв иск да бъде уважен.

Накрая - "официален договор за наем" може да бъде и устен такъв. Още повече, защо да е наем ? Може устно и безвъзмездно ползвателят да е предоставил имота на трето лице временно и безвъзмездно, ей така - защото са си приятелчета.

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2024, 17:34
от guest1
И за капак:
Ако аз съм само наемател - откъде накъде собственикът на имота ще влиза, без мое знание и съгласие в имота?
Даже без право на ползУване!

Re: Въпрос за имот с право на ползване

МнениеПубликувано на: 15 Ное 2024, 23:05
от berto
Интересно според колегата hristev , извън темата, разбира се, как може да е "официален" устен договор за наем. Ще ми е много интересно в съда как ще се развие тая постановка. Имам един човек вкъщи, той е наемател, ама нямаме договор и искам да го изгоня, помогнете ми, че с ритници не става...

Иначе по темата отново, да се върна. Правилото е, че ограниченото вещно право (каквото е правото на ползване) има предимство пред правото на собственост (което е пълно). Но тук идва момента според мен, в който достъп трябва да има по практически съображения. Ползвателят (или трето лице) може да подпали имота или да направи друго лошо. Тогава кого ще търсят?