МАКАР ЧЕ ИЗПЪЛНИТЕЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО Е ОБРАЗУВАНО ВЪЗ ОСНОВА НА ОСЪДИТЕЛНО РЕШЕНИЕ САМО СПРЯМО СЪБИРАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО, НЯМА ПРЕЧКИ СЪДИЯ-ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ ДА ПРЕДПРИЕМЕ ИЗПЪЛНИТЕЛНИ ДЕЙСТВИЯ СПРЯМО ИМУЩЕСТВОТО НА СЪДРУЖНИЦИТЕ И ДА ВЗЕМЕ НЕОБХОДИМИТЕ МЕРКИ, ОБЕЗПЕЧАВАЩИ ВЪЗМОЖНОСТТА ИМ ЗА ПРИЗОВАВАНЕ. СОЛИДАРНАТА ОТГОВОРНОСТ НА СЪДРУЖНИЦИТЕ ЗА ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЪБИРАТЕЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПРОИЗТИЧА ОТ ЗАКОНА.
Чл. 76 ТЗ
Чл. 88 ТЗ
Чл. 92 ТЗ
С молбата за преглед се атакува решението на районния съд, с което е била оставена без уважение жалбата на В. Г. Ч. от. гр. С. срещу действията на съдия-изпълнителя по изпълнително дело № 7530/1995 г.
Оплакванията са, че са допуснати нарушения по чл. 207, букви "а" и "б" ГПК.
Молителят поддържа, че наложената от съдия-изпълнителя ограничителна мярка по чл. 8 във връзка чл. 7, б. "е" от Закона за задграничните паспорти, изразяваща се в изпращане на карта по СДВР, МВР, отдел "Паспорти и визи" с данни за образуваното срещу СД "Б... х", гр. С., изпълнително дело, е незаконосъобразна. Въвежда довода, че изпълнителният лист, въз основа на който е било образувано това изпълнително дело, е издаден по реда на чл. 237, чл. 242 - 249 ГПК по искане на банката-кредитор срещу събирателното дружество, че съдружниците в това дружество не са осъдени и нямат качеството на длъжници в изпълнителното производство, че съдът, издал изпълнителния лист, не е бил сезиран при условията на чл. 88 ТЗ, а съдия-изпълнителят също. Молителят иска отмяна на решението на районния съд и постановяване на друго, с което да се уважи жалбата му като се отменят незаконосъобразните действия на съдия-изпълнителя.
Надзорният съд намира, че молбата за преглед е допустима, но неоснователна, поради което я оставя без уважение.
Изпълнителното дело е било образувано по молба на ОББАД и изпълнителен лист за сумата 31 169 909,98 лв. Изпълнителният лист е бил издаден на основание чл. 237, б. "в" ГПК по решение от 25.09.1995 г. по гр. д. № 6046/1995 г. на С. районен съд. Длъжникът по изпълнителния лист е СД "Б... х", гр. С., представлявано от В. Г. Ч. и Н. С. С. В молбата на взискателя е поискано изпълнението да се насочи първо срещу имуществото на дружеството, а при невъзможност за удовлетворяване съгласно чл. 88 ТЗ и срещу личното имущество на съдружниците. С цел обезпечаване на вземането и като мярка, обезпечаваща възможността за призоваване на длъжника, банката поискала от съдия-изпълнителя да наложи спрямо съдружниците в събирателното дружество В. Г. Ч. и Н. С. С. ограниченията по чл. 7 и чл. 8 ЗЗП. С резолюция от 6.10.1995 г. при висящ изпълнителен процес съдия-изпълнителят разпоредил да се изпратят на СДВР, МВР - отдел "Паспорти и визи", две карти с данни с паричното задължение на съдружниците в посоченото събирателно дружество към банката. Разпореждането е било изпълнено. Въз основа на данните, получени от съдия-изпълнителя, е бил издаден административен акт по чл. 8 във връзка с чл. 7, б. "е" ЗЗП, който е бил обжалван от молителя по реда на чл. 14, б. "а" ЗАП. Няма данни приключило ли е административното производство и какъв е резултатът по него.
По жалбата на В. Г. Ч, в производството по чл. 332 ГПК С. районен съд приел, че действията на съдия-изпълнителя, в резултат на които се е достигнало до ограничаване пътуванията на жалбоподателя в чужбина, са законосъобразни. Обосновал извода си с личната, солидарна и неограничена отговорност на жалбоподателя като съдружник в събирателното дружество към кредиторите на последното.
Решението е законосъобразно.
Действията на съдия-изпълнителя са предприети с цел обезпечаване успешен изход на изпълнителното производство по висящ изпълнителен процес. Изпълнителният лист не е обезсилен. Няма доказателства за погасяване на вземането с изплащане на сумите от длъжника на взискателя. Няма данни изпълняемото право да е оспорено по реда на чл. 260 ГПК, нито че съдебното решение, послужило като изпълнително основание, е атакувано с жалба (чл. 241 ГПК), нито че изпълнението е спряно в хипотезата на чл. 252 ГПК, или че с иск по чл. 254 ГПК длъжникът е възразил, че не дължи присъдената сума.
Не се спори, че молителят има качеството на неограничено отговорен съдружник в осъденото събирателно дружество-длъжник. Солидарната отговорност на съдружниците за задължения на дружеството произтича от закона - чл. 76 ТЗ. По изрично искане на взискателя на основание чл. 88 ТЗ принудителното изпълнение е насочено срещу събирателното дружество, а в случай на невъзможност за удовлетворяване - и срещу съдружниците му. Действително те са посочени в изпълнителния лист не като длъжници, а като лица, имащи право да представляват дружеството. Но това не означава, че съдия-изпълнителят е разширил кръга на длъжниците, предприемайки изпълнителни действия спрямо съдружниците. Отговорността на последните за задълженията на дружеството произтича пряко от закона. Тя е налице за всички съдружници, които носят отговорност за всички задължения на дружеството, независимо кога са встъпили в него - чл. 92 ТЗ. Законът определя поредността, в която следва да се извърши принудителното изпълнение на паричните задължения на дружеството. Това изпълнение ще се насочи към личното имущество на съдружниците, независимо че не са осъдени лично, в случай, че кредиторите не могат да се удовлетворят от имуществото на дружеството. Тази поредност на принудителното изпълнение може да се избегне от съдружниците само при определени от закона предпоставки, които в случая не са налице. Няма доказателства, че личното имущество на съдружниците покрива задълженията на дружеството, нито пък е предоставено надлежно обезпечение. Паричното задължение на събирателното дружество е значително по размер. С оглед на всичко това законосъобразно съдия-изпълнителят е сигнализирал органите на МВР за евентуално ограничаване пътуванията на молителя извън страната."