Страница 1 от 1

Пак за особения залог

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2009, 18:04
от kalahan2008
Дружество-длъжник е учредило в полза на трето лице - кредитор особен залог в/у търговското си предприятие. Може ли да се изпълнява срещу
- банковите сметки на длъжника
- недвижимите имоти на длъжника
Не е вписано пристъпване към изпълнение по ЗОЗ от страна на заложния кредитор.
Ако да, не накърнява ли това привилегията на заложния кредитор? Ако не, не накърнява ли това правата на хирографарните кредитори? Така всеки, който е учредил особен залог, се "застрахова" срещу нежелани кредитори за 5-те години, в които действа вписването на особения залог.
Следва ли да се впише в ЦРОЗ запорът в/у банковите сметки, респ. възбраната върху имотите на длъжника, както и пристъпването към изпълнение срещу заложното имущество от кредитор, който не е заложният, а е хирографарен кредитор? Кой следва да извърши вписването в ЦРОЗ - хирографарният кредитор или съдебният изпълнител?
Изглежда вписването следва да се извърши от съдебния изпълнител, доколкото ДОПК задължава публичния изпълнител да вписва в ЦРОЗ всички възбрани с оглед непротивопоставимост на последващи вписвания.

Re: Пак за особения залог

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2009, 19:40
от ivan_lawyer
Щом не е вписано пристъпване изпълнение, няма проблем. По въпроса са писали Калайджиев, но също така - Борислав Найденов - има отделно издание - въпреки, че е пресилено да се нарече изследване - преразказ.
Калайджиев също трудно смила Особените залози.

Има значение как е вписано предприятието - като отделни активи - едно по едно, или като съвкупност - цялото предприятие. Има значение, за да се пристъпи в изпълнение - ако е цялото предприятие - се изпълнява цялото. Продава се "ан блок" - или цялото или нищо.

Обикновено таз хватка я прилагат фирми, които симулативно се запечатват откъм дългове - уж, че дължат първо на заложния кредитор.

Re: Пак за особения залог

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2009, 19:50
от kalahan2008
Така като гледам от търговския регистър договора за особния залог, описани са подробно движмите и недвижимите вещи. И в служба по вписванията е вписан договорът. Вземанията по банковите сметки обаче не са индивидуализирани. Стоя и се чудя - трябва ли да се вписват в ЦРОЗ запорите на банковите сметки и възбраните? И трябва ли да се спазва 14-дневният срок по чл. 15 ЗОЗ?
Иначе и аз така разбрах, че щом няма вписано пристъпване към изпълнение, няма проблем. Вписването в Служба по вписванията обаче според мен е проблем.
Освен това заложният кредитор е присъединен по право - чл. 459 ГПК. Трябва ли да се уведомява? :roll:

Re: Пак за особения залог

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2009, 23:20
от kalahan2008
Сега като се позачетох, намерих и основанието да се вписват запорите и възбраните в ЦРОЗ - чл. 26, ал. 3, т. 1, вр. чл. 4 ЗОЗ. Все още обаче не мога да открия разпоредба, която да задължава съдебния изпълнител да уведомява заложния кредитор, освен може би чл. 459 ГПК. Но това би знаело, че за да се удовлетвори хирографарният кредитор, трябва да се събере цялата стойност на вземането на заложния кредитор, което ми се вижда абсурдно - за вземане от няколко хиляди да събираш над един милион. :roll:

Re: Пак за особения залог

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2009, 08:25
от ivan_lawyer
Хирографарният кредитор нищо не може да вземе, защото особеният залог е винаги пръв по ред.